Ar galima pratęsti dovanų čekio galiojimo laiką?

Artėjant didžiosioms metų šventėms suskumbame ieškoti dovanų. Neretai patogiausias sprendimas būna dovanų čekis, tačiau prieš jį perkant reikėtų žinoti keletą svarbių dalykų. Pavyzdžiui tai, kad pinigus už dovanų čekį galima susigrąžinti tuo atveju, jei jis įsigytas nuotoliniu būdu, pvz., internetu. Tam čekio savininkas turi dvi savaites.
Bendrovės “Gera dovana” rinkodaros vadovė Oksana Rokaševič sako, jog bene dažniausias girdimas klientų klausimas – ar galima pratęsti dovanų čekio galiojimo laiką?. Kad ir kaip bebūtų keista, dažniausiai nespėjama išnaudoti tų dovanų čekių, kurie turi ilgiausią galiojimo laiką.
„Greičiausiai matydamas ilgą čekio galiojimo laiką žmogus atideda jo panaudojimą neapibrėžtam laikui, o paskui visai apie dovaną pamiršta“, – sako bendrovės „Gera dovana“ atstovė. Anot jos, geriausia būtų gavus dovanų čekį iš karto rezervuoti jo panaudojimo datą – tada būtų išvengta nusivylimų.
Advokatų bendrijos „TRINITI LT“ partnerė advokatė Vilija Viešūnaitė sako, jog pasibaigus terminuotam dovanų čekio galiojimo laikui jo pardavėjo prievolės pasibaigia – jis neprivalo nei gražinti pinigų, nei pratęsti galiojimo laiko, nei suteikti paslaugos. Tačiau, anot advokatės, pardavėjas turi teisę pratęsti ar atnaujinti dovanų čekio galiojimo terminą ar priimti dovanų čekį ir grąžinti pinigus geranoriškai susitarus su dovanų čekio turėtoju.
V.Viešūnaitė atkreipia dėmesį, kad tuo atveju, jei dovanų čekis pirktas internetu, jo turėtojas turi teisę, nenurodydamas priežasties ir nepatirdamas įstatyme numatytų išlaidų, per 14 dienų atsisakyti nuotolinės sutarties, tačiau su tam tikromis išimtimis.
Internete pirkto dovanų čekio pagal Civilinį kodeksą negalima grąžinti keliais atvejais. Pirmiausia pinigai negražinami, jei prieš paslaugų teikimą buvo gautas aiškus vartotojo sutikimas ir pripažinimas, kad jis neteks teisės atsisakyti sutarties, kai verslininkas visiškai įvykdys sutartį. Taip pat susigražinti pinigų negalima už tas paslaugas ar prekes, kurių kaina priklauso nuo finansų rinkos svyravimų, tų prekių, kurios gaminamos pagal konkretų vartotojo užsakymą, greitai gendančių prekių, supakuotų prekių, kurios buvo išpakuotos po pristatymo ir kurios yra netinkamos grąžinti dėl sveikatos apsaugos ar higienos priežasčių ir keliais kitais atvejais.
Anot advokatės, viena iš dažnai pasitaikančių nenutraukiamų sutarčių rūšių yra sutartis dėl apgyvendinimo, prekių vežimo, automobilių nuomos, viešojo maitinimo ar laisvalaikio paslaugų, jeigu sutartyje nustatyta konkreti paslaugų teikimo data ar laikotarpis. Tokia sąlyga reiškia, kad vartotojas negali pasinaudoti jam suteikta teise atsisakyti sutarties per 14 dienų, jeigu sutartyje nustatyta konkreti paslaugų teikimo data ar laikotarpis. Pavyzdžiui, asmuo gavo dovanų čekį, kuriame yra numatyta, kad jis turi teisę skristi oro balionu per 6 mėnesius nuo dovanų čekio įsigijimo dienos. Tai reiškia, kad tokiame dovanų čekyje yra aiškiai apibrėžtas paslaugos teikimo laikotarpis, todėl dovanų čekio turėtojas be priežasties negali jos atsisakyti.
Jei paslaugų teikėjas bankrutavo arba neteikia dovanų čekyje numatytos paslaugos, čekio turėtojas turi teisę pasirinkti, ar prašyti sugrąžinti pinigus, ar pakeisti paslaugą.

Advokatų profesinės bendrijos „TRINITI LT“ partnerė Vilija Viešūnaitė

Pasidalinkite su draugais

Pakomentuokite